Energie dechu a ochranná čchi

Oáza srdce Vršov 21. – 23. října 2016

Chcete zažít, jak celé vaše tělo dýchá a energie v něm volně pulsuje a proudí?

Chcete zlepšit své dýchání, aby se vaše krev plně nasytila kyslíkem a energií?

Chcete podpořit svou ochrannou čchi, abyste lépe odolávali infekcím a chladu?

Chcete umět zklidnit svou mysl a emoce pomocí dechu?

Víkendový seminář se Sifu Ješe Gyatso 21. – 23. 10. 2016 v  Oáze srdce ve Vršově zaměříme na zlepšování funkce plic, nácvik technik taoistického dýchání, posilování ochranné energie a čerpání energie za pomoci dechu.

On-line přihláška

Program semináře

ENERGIE DECHU A OCHRANNÁ ČCHI

Podzim je podle tradiční čínské medicíny spojený s elementem kovu a orgánem plic. Plíce jsou první ochrannou bariérou mezi vnitřním prostředím a vnějším světem. Vytvářejí ochrannou čchi, která chrání organismus před škodlivými vlivy zvenčí, viry a bakteriemi. Plíce zásobují krev kyslíkem a energií, řídí proudění čchi v těle a podporují krevní oběh. Síla plic působí směrem dolů, čímž posouvá odpadní látky do tlustého střeva a stimuluje jeho činnost. Plíce také ochlazují teplotu tekutin v těle a brání přehřívání organismu.

Pro podpoření správné funkce plic a tlustého střeva se na říjnovém semináři zaměříme na praxe:

Taoistické dýchání

V říjnu se budeme cvičit v dýchání do různých částí těla, abychom postupně s každým dechem zapojili přední, zadní i boční stranu břicha, oblast beder a ledvin, ale také horní části zad. Plný taoistický dech přivede do našeho těla více kyslíku a energie a dovede nás ke zkušenosti, jak celé naše tělo dýchá a spolu s dechem se v těle volně pohybuje naše čchi.

Nejprve se naučíme zaujmout správnou pozici těla jak vstoje, tak vsedě, ve které se tělo může zcela uvolnit, energie v něm volně proudí a bránice se nachází v ideálním postavení rovnoběžně s pánví.

Naučíme se zcela uvolnit břicho, aby břišní stěna mohla volně stoupat a klesat spolu s dechem. Ve správném postavení s uvolněným břichem můžeme dýchat plynule, náš dech se prohloubí, vzduch se dostane do všech částí plic a zlepší se proudění krve do vnitřních orgánů. Klidné a pravidelné dýchání do břicha také účinně zklidní naši mysl a podporuje emocionální vyrovnanost.

Pohyby čchi-kung

Principy Taoistického dýchání přeneseme také do naší praxe pohybů. Každý z pohybů se naučíme provádět zcela uvolněně a bez úsilí, aby i náš dech byl uvolněný, rovnoměrný a plynulý.

Spojení dechu a pohybu

Pokročilejší studenti propojí svou praxi pohybů s dechem. Výrazně tím posílí proudění čchi a zvýší její množství v těle.

Čerpání energie za pomoci dechu

Na pokročilejších úrovních budeme využívat taoistický dech k tomu, abychom se nabili energií. Budeme se věnovat různým technikám vnitřní práce s energií, od nácviku Obráceného dýchání, přes Nabíjení spodního tan-tien, Dýchání po Malém nebeském okruhu nebo Přijímání energie z pěti směrů.

Léčivé zvuky, pohyby a vizualizace

Plíce jsou centrem výměny a komunikace. Pokud jsou naše plíce v rovnováze, bez problémů komunikujeme s ostatními, sdílíme s nimi své myšlenky a emoce, jsme schopni soucítění s druhými. Když je energie plic oslabená, cítíme se oddělení od ostatních, uzavření a smutní. Praxe léčivých zvuků, pohybů a vizualizace uvádějí do rovnováhy jednotlivé orgánové soustavy v těle a zbavují nás nepříjemných emocí, které v sobě často nevědomky zadržujeme.

Výklad buddhismu - 4. část

Pro všechny, kdo se zajímají o duchovní rozvoj a nauky buddhismu, bude Sifu Ješe Gyatso pokračovat v cyklu povídání o buddhismu. V říjnu se bude věnovat cestě mahajány.

Organizace víkendového semináře

Pobytový seminář čchi-kung se koná v příjemném prostředí Oázy srdce ve Vršově, uprostřed krásné přírody Vysočiny. Účastníci jsou ubytovaní v pokojích rekreačního střediska a na místě mají zajištěnou bezmasou stravu tři krát denně. Výuka čchi-kung je rozdělená do bloků, mezi nimiž je ponechán čas na jídlo a odpočinek. Cena semináře 3490,- Kč (3290,- pro členy s rzč) zahrnuje úhradu za výuku, ubytování v hotelu a plnou penzi.

Více informací