Koloběh čchi, teorie JIN a JANG a vnitřní práce s energií

Jednota těla, energie a mysli

Vidžín 6. - 8. června 2014

Seminář Orla v hnízdě proběhne první červnový víkend 6. – 8. června 2014 v penzionu U Jakuba ve Vidžíně. Seminář začíná v pátek 6. června v 18 h a končí v neděli 8. června kolem 15 h. Uprostřed krásné přírody, v areálu bývalé fary najdeme klid a prostor naladit se na svou životní energii čchi, naučit se ji ve svém těle i ve světě kolem sebe vnímat a postupně se naučit s ní pracovat.

Seminář osobně povede Mistr Ješe Gyatso z Velké Británie spolu se svými instruktory a bude vyučovat všem úrovním pokročilosti včetně úvodní úrovně pro ZAČÁTEČNÍKY.

Téma a program semináře

Koloběh čchi, teorie JIN a JANG a vnitřní práce s energií

Člověk je tvořen vyváženým a harmonickým spojením energie nebe Jang, která představuje sílu, teplo a světlo, a energie země Jin, která má funkci vyživovací. Energie Jin a Jang jsou v těle ve vzájemné jednotě, vzájemně se doplňují, plynou a neustále se proměňují jedna v druhou. Energie - čchi je přítomná ve všech částech těla, proudí v energetických drahách – meridiánech, ukládá se do energetických center – tan-tien, vstupuje do těla energetickými branami nebo skrze ně proudí ven.

Čchi naše těla oživuje, spojuje nás s okolním světem, umožňuje nám vyjádřit navenek náš vnitřní potenciál.

Hlavními funkcemi čchi v těle je:

  • Pohánět a udržovat životní funkce  - funkci vnitřních orgánů, smyslových orgánů, fyzickou a psychickou aktivitu v těle
  • Vytvářet tělesné teplo, aby dobře probíhal metabolismus v těle
  • Chránit tělo před vlivy okolního prostředí – klimatickými vlivy, choroboplodnými zárodky, stresem, …
  • Řídit produkci tělních tekutin jako je krev, pot, sliny, …
  • Účastnit se všech velkých změn v našem životě – narození, růst, sexualita, stárnutí i smrt

Čchi nás prostě udržuje při životě, jak na úrovni těla, tak po stránce psychické.

Cvičením čchi-kung rozproudíme energii v těle, zvýšíme příjem energie z prostředí do svého těla, aby jí tělo i mysl měly dostatek a fungovaly tak, jak mají.

Systém cvičení čchi-kung Orel v hnízdě je důmyslně sestavený tak, abychom jeho cvičením čchi v těle rozproudili, rozvedli ji plynule do celého těla, zbavili se bloků a omezení v jejím proudění, zvětšili její množství a dokázali ji udržet bezpečně uloženou v energetických centrech. Naučíme se ji vnímat, poznat její kvalitu, řídit ji, směrovat a pohybovat s ní ve svém těle, čerpat ji i odčerpávat, zacházet s ní tak, jak potřebujeme.

Na semináři se navíc dozvíme, jak ze cvičení čchi-kung udělat mnohem více než cvičení. Zapojením principů cvičení čchi-kung do našeho každodenního života totiž účinky cvičení ještě posílíme a rozšíříme a budeme se i během běžných činností cítit uvolnění, klidní a spokojení. Budeme se učit, jak cvičit, i když nemáme na cvičebí čas, jak ekonomicky zacházet se svou čchi doma, v práci, na cestách, při nemoci, prostě kdykoli v našem životě.

Studenti úvodní a základní úrovně se budou učit základním technikám a cvičením systému Orel v hnízdě s důrazem na plynulé rozproudění energie v těle, schopnosti se uvolnit a zklidnit, naučit se svou energii vnímat, přivést ji do těla a postupně vybudovat větší energetickou kapacitu svého těla.

Studenti středně pokročilí navážou na své dovednosti a zkušenosti a budou svou citlivost na energii ještě rozvíjet, intenzivně svou čchi posilovat pomocí praxí Nabíjení spodního Tan-Tien, Otevírání Malého nebeského okruhu a Dýchání do kostí. Budou se cvičit ve vnitřní práci s energií v rámci Pročišťování meridiánů a Tance v prostoru.

 

Jednota těla, energie a mysli

Pokročilí studenti budou více pracovat na ovládnutí své mysli. Pomocí praxí tibetské jógy Tsa Lung budou otevírat své energetické čakry a pročišťovat je a zbavovat se tak myšlenkových zátěží, které jim brání v ovládnutí vlastní mysli. K vnějším praxím Tsa Lung, které se učili v dubnu se budou učit i vnitřní praxe Tsa lung. Budou se rovněž věnovat cvičení Nejvnitřnější esence pohybů, aby zažili zkušenost spojení těla, energie a mysli.