REKVALIFIKAČNÍ KURZ

UČITEL ČCHI-KUNG

Zkušenosti účastníků učitelského kurzu

Od kurzu jsem očekával jednak rozšíření mých znalostí o čchi-kungu získaných samostudiem, ale také praktickou část zaměřenou na práci s myslí a její zklidnění, meditaci, práci s energií, její rozproudění pomocí cvičení čchi-kungu a následně její cirkulaci. Nyní, cca v polovině kurzu, jsem z jeho průběhu nadšený. Znalosti jsem si rozšířil a stále rozšiřuji, také jsme pracovali, nebo alespoň se dotkli, všech mých očekávaných oblastí. Nejvíce oceňuji strukturovanost kurzu, postup „step by step“, od začátečnických věcí po pokročilejší, od jednoduššího po složitější a především důslednost. Také mě potěšila část věnovaná anatomii a už se těším na víkend s TČM. Myslím, že takto získaná praxe mě posouvá a ještě posune tam, kam bych sám nedošel. Kurz tak naplňuje moje očekávání, že se stane součástí mojí cesty po tajích taoismu, součástí cesty životem. Kurz bych doporučil všem, kdo mají zájem rozšířit své znalosti či zkušenosti o čchi-kungu a chtějí jít opravdu do hloubky. Ať už jako budoucí učitelé nebo pro vlastní potřebu. Musí však počítat s tím, že pokud se takto rozhodnou, budou si muset pro studium teoretické i praktické části vyhradit opravdu dostatek času.
Jiří
Než jsem se odvážila přihlásit do kurzu, dlouho jsem zvažovala pro a proti. Nakonec jsem se rozhodla vystoupit ze své komfortní zóny s představou, že tím pomůžu nejen sobě, ale i lidem kolem mě. Byl to krok, kterého nelituji. Není sice jednoduché po více než 10 letech cvičení stát na druhé straně bariéry jako učitel, ale právě díky tomu, jak nás Alice s Pavlem provádějí celým systémem Orla v hnízdě z pohledu učitele, se mi najednou otevírá úplně nová dimenze celého cvičení. Přednášky z anatomie a fyziologie rozšířily moje vědomosti a ukázaly nové souvislosti. Přestože mám za sebou pouze třetinu kurzu, mohu ho už teď vřele doporučit všem, kdo chtějí prohloubit svoje cvičení, objevit svoje možnosti a s otevřeným srdcem předávat cvičení dál.
Martina
Od této školy jsem čekala, že se naučím správně cvičit čchi-kung Orel v hnízdě. Dále, že se zlepším v koncentraci a zlepším si svoje zdraví. Realita předčila má očekávání, i když jsme teprve v polovině školy. Kromě výše uvedeného se dnes dokáži lépe uvolnit, lépe vnímat svoje tělo i celé cvičení. Dokonce používám některé praktiky i ve svém běžném životě. Dozvěděla jsem se mnoho nového, například přednáška z anatomie byla velmi zajímavá a těším se na další, které nás ještě čekají z čínské medicíny.  Myslím, že škola má velkou profesionální úroveň, je tam milá a příjemná atmosféra a sešli jsme se tam samí fajn lidi. Člověk si tam vytvoří nová přátelství. I prostředí, kde se učíme je velice pěkné a perfektně vybavené. Alice a Pavel vytváří příjemnou, přátelskou atmosféru o ostatním servisu ani nemluvě. Na tuto školu by se měl přihlásit člověk, který chce na sobě pracovat, chce si zlepšit svoje zdraví a chce se dozvědět něco nového. Je potřeba věnovat cvičení i učení dostatek času i doma. Je to všechno pro mě náročné, ale mám radost z výsledků.
Dana
Moje největší obavy, nechat se někým vést po dlouhé době, kdy jsem se stala sobě svým šéfem jako OSVČ, se týkaly střetu s necitlivým, autoritativním přístupem, jak je znám ze školství a zaměstnání. S tím si naši učitelé,  Alice s Pavlem, velmi schopně poradili projevem hloubky lidského přístupu a porozumění, takže i k úkolům, které jsem zpočátku ještě na vlně vnitřního odporu neplnila a zdůvodňovala si to nedostatkem času, jsem se začala věnovat s ochotou, protože vše, co nás na kurzu učili, se vztahovalo přímo k  praxi a dávalo absolutní smysl. Orel v hnízdě je skvělá volba, protože jste v rukou lidí, kteří vědí, co dělají.
Markéta
Čekala jsem, že se naučím podrobně a dobře provádět jednotlivé praxe Orla a tím budu moci i více pocítit jeho kladné přínosy do běžného života. Realita min. o 100 % předčila moje očekávání - způsob nácviků, vysvětlení, podrobné materiály, individuální oprava chyb vč. detailů..... úžasný obětavý, vstřícný přístup lektorů. Náročnost kurzu je větší, než jsem předpokládala (současně při provádění pohybů zvládnout přesné, výstižné vyjadřování, správný popis pohybů atd.). Ale oceňuji, že je kurz veden tak, že lze tyto dovednosti trénovat. Navíc i materiály jsou výborné, podrobné a velmi hodnotné. Pro vážné zájemce vřele doporučuji se zúčastnit, je to opravdu jedinečná příležitost !!!
Zdena
Přijde mi super, že jsou úkoly, že mám kotvy, co mě vedou se věnovat teorii i mezi víkendy. Nejvíc potom oceňuju váš osobní přístup ke každému z nás. Mám díky tomu pocit, že vám na každém z nás záleží, že tu jste pro nás a to je pro mne stěžejní. Nejen ty informace, ale určitá opravdovost a blízkost mi pro učení se, přijde zásadní. A to od vás cítím a za to děkuju. Rozvržení víkendů a nástroje, jak se učíme, abychom mohli také učit, mi přijdou pro mne funkční. Především, že sami předvádíme, sami předcvičujeme, hledáme chyby, to je bezva. Zatím mi kurz pomohl osobně se víc ponořit do cvičení a práce na svých fyzických blocích. Pokud bych potkala někoho, kdo chce studovat cchi-kung, určitě bych mu Orla v hnízdě a především vás jako učitele doporučila.
Míša
Moc jsem neměla představu, co od kurzu vlastně očekávám. Podvědomě jsem do toho chtěla jít, nějak jsem věděla, že mne to bude bavit. Co přinese mi ten kurz? Vklouznout do tajů čchi-kungu (baví mne to hodně), dovědět se více co, proč a jak funguje, stát se svobodnou ve svém životě, více se spojit se svým tělem, vědět, proč se dělá toto a jak to funguje a také naučit se ho i učit. Kurz mi splnil očekávání na 120 %, jsou zde pro mne výzvy různého charakteru, jako třeba, ahá když někdo dává zpětnou vazbu, tak to nemusí být jen pro to, že chce toho druhého chytit na švestkách. Nemusím být na sebe tak přísná, se to učím (to jsou zasuté myšlenky, které při kurzu vylézají na povrch). Pozoruji, jak na co reaguji. Zatím kurz mne moc baví. A vím, že se snažíte nám dodat vše co potřebujeme. Je pro mne moc fajn, že je tu odlišný přístup než jak jsem se cítila na škole. Doporučila bych kurz lidem, kteří se chtějí  více rozvíjet, třeba už cvičí čchi-kung a chtějí dovědět více, dále těm co se jim toto cvičení líbí a chtěli by ho předávat dál, těm co si chtějí rozšířit praxi, ale i těm co si chtějí cvičit pro sebe a jen někdy pro ostatní - s ostatními. Chtějí více být komplexní - při cvičení a předcvičování jen necvičit jen fyzicky, ale i další věci.
Zdeňka
Na jednu stranu inklinuji k alternativní medicíně i filozofii, na druhou stranu jsem výrazně technického zaměření. Cvičení mě po víkendovém kurzu s Mistrem oslovilo, také mi tam výrazně klesl můj vysoký tlak. Od učitelského kurzu jsem čekala především hlubší porozumění toho, jak celý systém funguje. Zatím kurz má očekávání plní až překračuje. Navíc mě velmi oslovila i různá doporučená literatura, která rozebírá filozofii čínské medicíny. V době kurzu jsem se poměrně naráz ocitla ve složité rodinné situaci. Cvičení mi velmi pomáhá po zdravotní stránce a čtení doporučených knih mě dokáže srovnat i po stránce psychické, což je až neuvěřitelné. Za mě kurz rozhodně ano!! Pro všechny, kteří chtějí na sobě pracovat.
Alena
Přišla jsem s očekáváním, že se zdokonalím ve všem, co čchi kung umí a přináší, že potkám nové lidi, podobně zaměřené a že strávím každý měsíc jeden víkend s pohodovými  lidmi, které to taky baví a že se naučím to předávat dál. Jsme v polovině kurzu a už teď vím, že se to povedlo. Víkendy s čchi kungem jsou plné nejen cvičení a praxí, ale i spousty nových informací ,např. jak se stát dobrým učitelem, trocha anatomie, základy první pomoci. Nechybí ani práce ve skupinách, hodnocení  ostatních a zpětná vazba našim lektorům. Tento kurz bych určitě doporučila všem, kteří cvičí a mají zájem učit nejen cvičení.  Určitě bude blízký všem, kteří znají nebo cvičí jógu, tai-či nebo některý z bojových sportů východních kultur. Výhodou čchi kungu je, že ho může cvičit každý bez rozdílu věku a fyzické kondice, a protože spousta cviků se dá cvičit i v sedě, je vhodný i pro  seniory a lidi s různým postižením.
Adra
Očekávala jsem, že se více dozvím o teorii čchi-kungu Orel v hnízdě, že budu více rozumět praxím  (že se více dozvím, k čemu praxe slouží, proč, jak a kdy je cvičit), že bude více času na probrání než na kurzech. Moje očekávání se plní, nutí mě to více číst teorii, více se učit, zkoušet znovu a znovu jednotlivé praxe, hrát si s nimi, pozorovat jejich účinek, získávat a rozšiřovat si své zkušenosti. Kurz mi pomáhá nebát se tolik vystupovat před skupinou. Pomohla mi i Pavlova věta, že není čeho se bát, že jsme v bezpečném prostředí, kde nás ostatní podporují. Ale ještě se mám v tomto ohledu co učit. Při praxích pohybů, když mě někdo i po letech opraví, má ten pohyb zase jinou kvalitu, cítím ho trochu jinak a i to je zábavné, prospěšné. Myslím, že jsme i dobrá parta, opravdu se podporující. Dostáváme spoustu literatury, která stojí za pročítání, myslím, že na své cestě rostu, dovídám se něco nového, co je pro mě prospěšné, co použiji i ve svém každodenním životě. Hodně mi pomáhá, že se dozvím co cvičím a proč to cvičím. Určitě bych učitelský kurz doporučila všem, které čchi-kung Orel v hnízdě zajímá, baví a chtěli by si rozšířit své znalosti, porozumět co, proč a jak se cvičí a být v bezva partě.
Ivana